Integráció: szerepünk a kistérség vérkeringésében
A székház birtokbavételét követően a legfontosabb feladatok egyike volt egy olyan koncepció elkészítése, amely igazolhatta a Marcali és környéke hagyományörző Ipartestület jogosultságát, szerepvállalását a kistérségben.
Az alkalom 2003-ban, egy diplomamunka formájában érkezett el, amelynek címe: "Egy kisrégió, Észak-Nyugat Somogy hagyományaival indul az európai unióba"
(Szita Róbert Szilárd szakdolgozata. Sopron, 2003)
A rendelkezésre álló forrásmunka felhasználásával, elkészült a "Marcali és Környéke Hagyományőrző Ipartestület a kistérség szolgálatában" című kiadvány, amely magában foglalta mindazon elképzeléseket, amelyekkel az egyesület, a kistérség javát szolgálhatja.
Idézet a kiadvány vonatkozó részéből:
Az elmúlt félszáz év történelme a hagyományainkban, múltunkban rejlő örökségünk sorsát szükségszerűen megpecsételte. A korunkban tapasztalható mérhetetlen technikai fejlődés napjaink emberének figyelmét az új kihívások irányába fordította.
Mindezek eredményeként lassan elfelejtődik az a tudás, amellyel elődeink sok-sok emberöltőn keresztül mindig is rendelkeztek. A technika mai állásának alapjait különböző találmányok, újítások gyakorlati megvalósításán keresztül az ipar – a céhek, manufaktúrák, iparos ember – teremtette meg.
Nekünk, ma élőknek biztosítanunk kell, hogy ez a szakrális, kulturális, történelmi és iparos múlt, amivel őseink megajándékoztak bennünket, a következő nemzedékek számára is a gyökereket jelentse.
Az ezredforduló nemzetünk számára új lehetőséget hozott: lehetőséget a túlélésre, a fönnmaradásra kemény és megváltozott körülmények között.
Bármit is teszünk, az minősít bennünket.
Az új közösségben, ahova immár tartozunk, csak olyan termékekkel, szolgáltatásokkal tudjuk magunkat keresetté tenni, ami náluk még/már nincs. Ilyen lehet a régiónk kínálta lehetőségeink színvonalas, csak ránk jellemző láttatása.
Marcali az Észak-nyugat Somogyi Kistérség központja. Egy 15 km sugarú körben szinte minden megtalálható, ami akár keresztmetszete lehet nemzetünk történelmének és egyben alkalmas arra, hogy egy színvonalas turistaparadicsommá váljék.
A Somogyfajszon működő Őskohó Múzeum bizonyítja, hogy őseink hadseregét, mezőgazdaságát az itt olvasztott vas tette naggyá. Szinte megérint bennünket, ahogy a somogyvári romokat az ezeréves kárpát-medencei történelmünk szelleme hatja át. Ha számításba vesszük, hogy a Marchaly földesúri család milyen hatással volt e térség jövőjének alakulására, és ha nyomon követjük, hogy a különböző mesterségek által elődeink miként közelítettek napjainkhoz, láthatjuk, hogy múltunk és történelmünk óriási kincsek, lehetőségek tárháza. Ha mindehhez hozzávesszük a mesztegnyői faluház és kisvasút kínálta lehetőségeket, a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet, a Balaton- és a Kis-Balaton térségének adottságait a Marcali hátságon kialakított Kéthely-Marcali-Mesztegnyő borúttal, a hozzá kapcsolódó vendéglátói háttérrel, a Marcali gyógyfürdővel és szálloda lehetőségeivel, láthatjuk: minden rendelkezésre áll ahhoz, hogy a turizmus teljes repertoárját a kistérség szolgálatába állítsuk. Valljuk, hogy jövőnk érdekében a múltunkkal kell megismertetnünk Európát.
Ha egy kicsit bátrabban használjuk a fantáziánkat, rögtön felkínálkozik egy mások által eddig érintetlenül hagyott terület. Ez nem más, mint a Marcali fejlődését, kialakulását meghatározó történelmi családok jelenléte a térségben. Akár a bőség zavarával is küzdhetnénk, hiszen a Marchzaly, a Báthory és a Széchényi család mind szűkebb történelmünk alakítói voltak.
Városunk latin nyelvű oklevelei I., II. és III. füzete bemutatja és összefoglalja Marcali városának Mohács előtti történetét, valamint a török elleni küzdelmeit. E műből megismerhetjük azt is, hogy a Marchzaly földesurak miként jutottak birtokaikhoz a török elleni harcaik során. A könyv újbóli megjelenésének támogatása Egyesületünk kiemelt feladatai közé tartozik.
Ha tovább szőjük e gondolatot, beláthatjuk: a turistaszállónk megépítésével, a tervezett népfőiskola, szabadegyetem, vagy akár egy Kárpát-medencei szintű találkozó azon városok részvételével, amelyek hasonló történelemformáló személyiségekkel büszkélkedhetnek, olyan lehetőség, mely jövőnk formálásában, a nemzet-tudat alakításában meghatározó jelentőségű. A bőrünk is beleborsódzhat, hiszen azonnal világossá válik, hogy egy ilyen rendezvénysorozat milyen hatással lehet kistérségünk, régiónk problémákkal teli hétköznapjaira. Ennek a feladatnak a megoldása természetesen messze meghaladja egyesületünk szűkre szabott lehetőségeit. Ide regionális összefogás kell!
Ha idáig jutottunk a lehetőségek boncolgatásában – mint azt már a bevezetőben is taglaltuk – a turizmus fejlesztése jelentheti problémáink megoldását.
Ismerve a balatoni vendéglátás helyzetét, tudva, hogy Marcali városában lehetőségek csak a turizmusban rejlenek: világossá válik, hogy itt egy átfogó turisztikai tervre van szükség. Ez a terv csak akkor életképes, ha magában foglalja Marcali városának, a környékbeli falvaknak és a Kis-Balaton környékének turisztikai lehetőségeit is. Tehát Marcali kistérsége az a régió, amelyet e tervvel "muszáj" megcéloznunk! Remélhetőleg ezzel beindul egy olyan eseménysor, amely kistérségünk felemelkedését szolgálja.
Iparosokat, kereskedőket, kistermelőket és vendéglátással foglalkozókat hozhat mozgásba. Ha minden témakörnek, tevékenységnek gazdája kerül, aki a saját megélhetéséért dolgozik, akkor az eredmény sem marad el.
Ezen elképzelések sikerének záloga lehet, ha a többgenerációs turizmus megvalósításának kereteiben gondolkodunk, hiszen egy nagycsaládnak mindig is problémát jelentett a különböző generációk eltérő szabadidős igényeinek kielégítése. E térség lehetőségeinek összehangolásával mindez megvalósítható.
Az utolsó két témakörünknek – amelyeket inkább összevonva említenék – sincs kisebb jelentősége a korábbiaknál. Egyesületünk soron következő feladata, hogy kidolgozott programjainkat beillessze a kistérség vérkeringésébe, és a közös munkában súlyának megfelelő részt vállaljon.
Miután a „házunk” táján szinte mindent elvégeztünk, nem marad más hátra, minthogy kaput nyissunk a világra. Ezt az utat számunkra az EU információs alpont létrehozása jelenti. Minderre azért van szükség, hogy az általunk létrehozott intézmény strukturálisan is megfeleljen az EU, és korunk követelményeinek. Ezen túlmenően óriási jelentőséggel bír az is, hogy önmagunk bemutatására, kapcsolatteremtésre és tartásra ezáltal számunkra, a XXI. század lehetőségei nyílnak meg.
Terveink megvalósítása közösségünktől óriási erőfeszítéseket követel. Az első lépéseket minden külső támogatás nélkül, önerőből tettük meg. Ahogy lassan, de biztosan előrébb haladunk, úgy válik egyre világosabbá, hogy mindezek eléréséhez térségünk egységes akarata szükséges. Azt a szerteágazó régi tudást és szellemiséget, amit elődeink örökül hagytak, megfelelően ötvöznünk kell korunk lehetőségeivel, mert ez a jövőnk záloga. Csupán rajtunk múlik, hogy hogyan és mihez nyúlunk. Mi még megtehetjük, mert a múlt még megvan!
Marcali, 2003. szeptember 25.Szita Róbert
elnök
MARCALI ÉS KÖRNYÉKE HAGYOMÁNYÖRZŐ IPARTESTÜLET